تبلیغات
هنر معماری - کاربرد چوب در ساختمان
یکشنبه 16 مرداد 1390  04:15 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 16 مرداد 1390 04:27 ب.ظ

از گذشته های دور در مناطقی که چوب مرغوب و فراوان در دسترس بوده ، قسمت های مختلف ساختمان ها از جمله کف ، بدنه و سقف آنها را با چوب می پوشانده اند . امروزه نیز پوشش های چوبی به اشکال و شیوه های گوناگون متداول است . در این گونه پوشش ها از نرم چوبها و سخت چوبها در رنگها و نقشهای متفاوت استفاده می شود .


نکته قابل توجه این است که در تعیین مشخصه‌های مکانیکی چوبها باید مواردی همچون جهت الیاف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره‌های روی چوب، شرایط نمونه گیری، شرایط لحظه‌ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر گرفت.

در نمای ساختمان از انواع پروفیل‌های چوب‌های سوزنی برگ كه با ایجاد لایه محافظ از جنس رنگ روغن‌های طبیعی، نما را در برابر اشعهUV، قارچ، كپك، حشرات چوب‌خوار، پوسته شدن و ترك خوردن محافظت می‌كند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب ایجاد می‌كند، استفاده می شود.


بعضی از کاربرد های نمای چوبی عبارت است از:

 •  کف ساختمانها و محوطه های باز
 •  فنسها و پرچین و چهارچوب در و پنجره ها
 •  نمای داخلی مثل دیوارکوب
 •  دکوراسیون داخلی
 •  نیمکت سونا

مزایای استفاده از نمای چوبی :

 •  دوام بالا
 •  ثبات بسیار بالا
 •  طول عمر بالا
 •  ثبات رنگ بالا
 •  عدم تاثیر بر سلامت انسان
 •  مقاوم در برابر پوسیدگی و موریانه بدلیل نبودن رزین و وجود رطوبت و ...
 • زیبایی
 • رنگ و طرح زیبا

چوب یک ماده ناهمگون است بنابراین مقاومت چوب در هر نقطه از آن متفاوت بوده و به خواص آن نقطه بستگی دارد. مقاومت کششی چوب در جهت عمود بر الیاف کمتر از آن در جهت الیاف می‌باشد. معمولاً چوب را به ندرت در جهت عمود بر الیاف تحت بار کششی قرار می‌دهند.


پوشش های چوبی دارای انواعی به شرح زیرند:

الف : کفپوش الواری 

کفپو الواری به صورت تخته های بلند به عرض 80 تا 250 میلیمتر و به ضخامت حدود 20 تا 40 میلیمتر بسته به نوع استفاده ساخته شده و اتصال آنها از پهلو و انتها با کام و زبانه است و با میخ های آهنی یا چوبی به زیرسازی ، نصب و محکم می شوند .

ب : کفپوش نواری

کفپوش نواری مانند کفپوش الواری است ، ولی تخته ها کوچکتر شده و به شکل نوارهای باریک درآمده اند . پهنای تخته ها معمولاً 75 ، 100 و 150 میلیمتر است و ضخامت آنها از 10 تا 40 میلیمتر تغییر می کند . نرم چوبها از گونه های کاج و سخت چوبها از نوع بلوط غان ، راش و افرا انتخاب می شوند . این کفپوش ها به لحاظ مرغوبیت ، دوام و پایداری در برابر سایش ، درجه بندی و استاندارد شده اند .

ج : پارکت

کفپوش پارکت معمولاً از تکه های سخت چوب از گونه های مختلف در اندازه های متفاوت و نقش های گوناگون مانند شطرنجی ، جناغی و حصیری ساخته می شود . ضخامت تکه چوبها معمولاً بین 6 تا 18 ، در ازای آنها بین 75 تا 450 و پهنای آنها بین 20 تا 56 میلیمتر است و در کارخانه آماده می شوند . اتصال تکه ها بر روی زیرسازی کف ، توسط درودگر با میخ سرگم یا ماستیک در محل انجام می شود .

د : بلوک چوبی

بلوک چوبی نوعی پارکت ضخیم بوده و در ابعاد مختلف ساخته می شود . معمول ترین اندازه آن 90 × 50 × 50 میلیمتر است و به کمک آسفالت ماستیک بر روی کفسازی فرش می شود .

کفپوش های چوب پنبه ای

از چوب پنبه دو نوع کفپوش ساخته می شود : لینولیومی و کاشی چوب پنبه ای

لینولیوم

این محصول حدود یکصد سال پیش در انگلستان اختراع شد و سالهای متمادی تنها ماده کفپوش مصنوعی در دسترس بود . در کفپوش لینولیوم از روغن بزرک به عنوان ماده چسباننده استفاده می شود . روغن را به همراه گرما و به کمک هوا اکسیده می کنند تا به صورت خمیر سفتی که تا اندازه ای شبیه لاستیک است در آید ، به این خمیر گرد چوب پنبه ، رزین و گرد چوب و رنگدانه می افزایند و مخلوط حاصله را بر روی کرباسی پهن نموده و به شکل ورقه هایی به ضخامت های 2 تا 6 میلیمتر در می آورند . از این ورقه ها توپ هایی به عرض 1800 و کاشی های مربعی به اضلاع 200 تا 300 میلیمتر می برند . لینولیوم در دو نوع یکرنگ ساده و زینتی نقش دار ساخته می شود .

کاشی چوب پنبه ای

کاشی چوب پنبه ای از اختلاط تراشه ها و خرده های چوب پنبه با رزین و فشردن مخلوط خمیری در قالب ساخته می شود . برای گیرش رزین ، کاشی ها را می پزند . ضخامت کاشی ها 5/4 تا 8 میلیمتر و اضلاع کاشی های مربعی 150 تا 300 میلیمتر و اندازه کاشی های مستطیل 300 × 150 و 600 × 300 میلیمتر است .

اگر کف خانه تان ناهمواری دارد، می توانید از موکت یکپارچه وثابت ب عنوان کف پوش استفاده کنید .این نوع کف پوش نه تنها رنگ ،بافت ونقش متفاوتی را به اتاق شما می دهد،بلکه به گرم شدن اتاق ها کمک کرده ومی تواند مکان مطبوع و گرمی را در فصل سرد سال برایتان به ارمغان بیاورد .

کفپوش های طرح چوب والوان

به صورت رول در عرض 2و4 متر مناسب برای محیط های مسکونی وکم ترددکه با داشتن لایه پوشش تاپ تک کفپوش ه بهترین عملکرد را در مقابل سایش ونگهداری ساده ارائه می دهند.

کفپوش های طرح چوبی و الوان به صورت تایل در ابعاد 5/30×5/30-45×45 وکفپوش طرح چوب به صورت استریپ (الواری )در ابعاد 24/15×44/91 در طرح ها ورنگ های مختلف متناسب با هرسلیقه ای با داشتن قابلیت نصب آسان وسریع با پوشش لایه محافظتی پلی پورتان که نظافت آن به سادگی انجام پذیر است.

   


نظرات()   

هنر معماری